Hayat Sigortaları

» Ana Sayfa » Hayat Sigortası » Sıkça Sorulan Sorular
  • Küçült
  • Büyüt
  • Paylaş
» Ana Sayfa » Hayat Sigortası » Sıkça Sorulan Sorular
  • Küçült
  • Büyüt
  • Paylaş

Sıkça Sorulan Sorular

Hayat sigortası, sigorta şirketinin belli bir prim karşılığında sigortalının sözleşmede belirtilen süre içinde ve sözleşmede belirtilen hallerde yaşam kaybı halinde size veya belirlediğiniz kişilere sigorta bedelini ödediği sigorta türüdür. 

Hayat Sigortaları, yaşamın beklenmedik sürprizlerine karşı hazırlıklı olmanızı,  bugün sahip olduğunuz yaşam standardını koruyarak, kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına almanızı sağlar.
Hayatta karşılaşılabilecek çeşitli risklere karşı teminat sahibi olmak isteyen 18-60 yaş arasındaki kişiler bu üründen faydalanabilir.
Vefat veya maluliyet halinde ailenizin ve sevdiklerinizin borç yükümlülüğü altında kalmalarına karşı koruma sağlar.

Vefatınız durumunda sevdiklerinize bırakabileceğiniz parasal bir varlık niteliği taşır.

Herhangi bir maluliyet durumunda hayatınızı aynı şekilde devam ettirmenizi sağlar.

Ödenen primler yürürlükteki vergi kanunlarına göre belirli miktara kadar gelir vergisi matrahından düşülür.

Hayat sigortası yaptırırken teklif formunda yer alan sorulara doğru cevap vermeniz ve sigorta şirketine bildirmeniz önemlidir. Aksi halde sigorta şirketi sözleşmeden cayabilir ya da ek prim talep edebilir.

Sizin ve sigorta şirketinin karşılıklı yükümlülükleriniz hakkında bilgi sahibi olabilmek için poliçe ve ekinde verilen genel şartları okuyarak ve seçtiğiniz ürünün özelliğine bağlı olarak farklılaşan özel şartların neler olduğu konusunda da bilgi alabilirsiniz. Ayrıca ürünün kapsam dışı durumlarını dikkatlice incelemelisiniz.

Sigortacının yönelttiği sorulara eksiksiz ve doğru cevap verilmelidir. Güvence altına alınan teminatların kapsamı, poliçe primi ve ödeme koşulları hakkında detaylı bilgi alınmalıdır. Varsa poliçe kapsamında sunulan ek hizmetler öğrenilmelidir. İhtiyacın ne olduğu iyi analiz edilmeli ve sahip olunan ürünün ihtiyaçlarınızı tam olarak karşıladığından emin olunmalıdır.

Hayır. Hayat sigortası olası bir yaşam kaybı, kalıcı bir sakatlık durumunda kendiniz ya da sevdiklerinizin yaşam standartlarını koruyabileceğiniz finansal bir risk ürünüdür. Sağlık Sigortası, ise beklenmedik bir kaza veya hastalık sonucu oluşacak sağlık giderlerinizin ya da tanı ve tedavi işlemlerinizin karşılanması için hazırlanmış sigortalardır.