Kurumsal İletişim

İletişim Faaliyetleri

Şirketimiz, "Keyifle Çalışmaya Var Mısınız?" mottosu ile düzenlediği toplantıda acenteleri ile bir araya geldi.

Bereket Sigorta A.Ş. Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş. ile Tarım Kredi Kooperatifleri münhasırlık sözleşmesi imzalayarak güçlerini birleştirdi.

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin Groupama ile münhasırlık anlaşmasının 1 Ağustos tarihi itibariyle sona ermesi üzerine Bereket Sigorta A.Ş. Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş. ile yeni bir anlaşma imzaladı. Anlaşma ile birlikte bin 625 acente Bereket Sigorta A.Ş. portföyüne dahil oldu. Böylelikle Bereket Sigorta A.Ş. Anadolu’nun en ücra yerlerine kadar ulaşma imkanına kavuştu.

En Büyük İkinci Tarım Sigortası Şirketi

Yapılan anlaşma gereği Tarım Kredi Kooperatifleri’nin portföyünün aktarılmasıyla birlikte üretim hacmimiz 1 Milyar TL seviyelerine ulaşacağını belirten Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş. Genel Müdürü Mahmut Güngör, “Tarım Kredi Kooperatifleri ve acentelerimiz aracılığıyla Tarsim poliçeleri satışı gerçekleştiren Bereket Sigorta A.Ş. Türkiye’deki ikinci tarım sigortası şirketi haline gelecek ve Türkiye’de tüm sektörün kesmiş olduğu her iki tarım poliçesinden biri Bereket Sigorta üzerinden işlem görecek.” dedi.

Büyüme Hedefi; Yüzde 100 Artış

Diğer branşlarda da, Tarım Kredi Kooperatifleri’ndeki mevcut potansiyeli maksimum düzeyde işleneceğini vurgulayan Güngör, “En az yüzde 100’lük bir artış beklemektedir. Bu artışın yıllar itibariyle artarak devam etmesi hedeflenmektedir. Bereket Sigorta A.Ş.’nin yanı sıra Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş.’ de münhasırlık anlaşması ile Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından çiftçimize destek amaçlı kullandırılacak kredilere endeksli olarak büyüme gösterecektir. Ayrıca anlaşmanın ardından Bireysel Emeklilik Sistemi’nde de mevcut Tarım Kredi Kooperatifleri personelinin ve uygun şartları taşıyan kooperatif ortaklarının da sisteme dahil edilmesi sağlanacaktır” diye konuştu.

Tarım Sektöründeki Verimliliği Artıracak

Münhasırlık anlaşmasının iki taraf içinde verimi artıracağını kaydeden Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, “Anlaşmanın ardından Bereket Sigorta A.Ş. ve Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş.’nin mevcut olan saha personel yapısı ile Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarına düzenli olarak ziyaretler gerçekleştirilerek bilgilendirmeler yapılacak. Ayrıca Tarım Kredi Kooperatifleri ortakları için diğer dağıtım kanallarından farklı olarak özel sigorta ürünleri kurgulanacak ve kooperatif acenteleri aracılığı ile ortakların sigortalanması sağlanacaktır. Kısacası hem sigorta sektörü hem de markalar için önemli olan bu anlaşma ile sektördeki verim artırılacak ve sistemli bir büyüme neticesinde Bereket Sigorta piyasada adından söz edilen bir şirket haline gelecektir” ifadelerini kullandı.

Tarım Kredi Aktif Sorumluluk Üstlenecek

Bereket Sigorta’nın devralacağı portföyün önemine dikkat çeken Poyraz, “Bereket Sigorta’nın gelişmesinde sadece Bereket Sigorta değil, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin, bölge birlikleri ve kooperatiflerinin yanı sıra diğer şirketleri de aktif sorumluluk üstlenecek. Hareketli, karşılıklı bir etkileşimin olduğu ve birbirimizden güç aldığımız, birbirimize güç verdiğimiz, koordineli bir yapı oluşturacağız. Bu şirketler topluluğunun bu anlamda önemli bir katkısının olacağını düşünüyorum. Tarım Kredi olarak köklü bir geçmişimiz var, kültürümüz, geleneğimiz var. Bu gücü en verimli şekilde kullandığımız takdirde Bereket Sigorta ilklerin arasında yer alacaktır.” şeklinde konuştu.

Bereket Sigorta A.Ş. ve Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş. Hakkında:

1995 yılında kurulan Bereket Sigorta A.Ş, kuruluş amacına uygun olarak Türkiye’de konvansiyonel sigortacılığın ulaşamadığı kitlelere ulaşmak ve tabana yayılmasına öncülük etmiştir. Öte yandan 1 Temmuz 2011 tarihinde kurulan Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş, 2012 yılının Mayıs ayında, faiz gelirine duyarlı müşterilerine hizmet verebilmek adına Türkiye’nin ilk faizsiz emeklilik şirketi olarak yola çıkmıştır. Kasko, trafik, yangın, mühendislik, tarım, sağlık, ferdi kaza, nakliyat, hukuksal koruma, oto dışı kaza, DASK ve sorumluluk sigortaları da dâhil tüm branşlarda faaliyet gösteren Bereket Sigorta, kurulduğu günden itibaren teknolojiyi en iyi kullanan şirketlerden biri olmuştur. Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş. 26 Kasım 2016 tarihinde, Bereket Sigorta A.Ş ise 13 Ocak 2017 tarihlerinde imzalanan satış ve hisse devir sözleşmeleri ile Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’ne devredilmiştir. Şirketlerimiz yeni sermayedarı Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nden aldığı güç ile çiftçilerimizi de içine alan daha geniş bir müşteri kitlesine en iyi kalitede hizmet vermeye başlayarak sektörde ayrı bir yere konumlamıştır. Her iki markanın (Bereket Sigorta A.Ş. ve Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş.) ortaklık yapısına bakıldığında en büyük ana sermayedarı Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğidir. Bin 625 kooperatif ve 17 bölge müdürlüğüyle toplam bin 642 noktada etkin devasa bir yapıya sahip olan Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, aynı zamanda çiftçilere en yakın kuruluş hüviyetindedir.

Bereket Emeklilik ve Bereket Sigorta Personeli İftar Sofrasında Buluştu. Bereket ailesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da personeliyle iftar sofrasında bir araya geldi. Nakkaş Kebap’da fasıl eşliğinde verilen iftar yemeğine Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Genel Müdürü Mahmut Güngör'ün yanı sıra, Genel Müdür Yardımcıları ve Bereket Sigorta & Bereket Emeklilik personelinden oluşan yaklaşık 200 çalışan katıldı.Katılımın yoğun olduğu iftar yemeğinde aynı masalarda bir araya gelen Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik yönetim ve personeli, birlikte iftar yaptı. İftarın ardından konuşma yapan Mahmut Güngör, Ramazan ayının birlik ve beraberlik duygularını güçlendirdiğine dikkat çekti. Bereket Emeklilik ve Bereket Sigorta personelinin özveri ile çalışarak hedefleri doğrultusunda ilerlediğini ifade eden Güngör, iftar yemeğinde bereket ailesine yeni katılan personellerle de tek tek ilgilenerek birlik ve beraberliği pekiştiren bu tür organizasyonların devam edeceğini belirtti.

Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş., 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü vesilesiyle, çiftçilerin ihtiyaçlarına özel olarak tasarlanan hayat sigortası ürünü ‘Çiftçi Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası ve ‘Bereket Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası ürünlerini tanıttı.

Müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik ürünler hazırlamayı misyon edinen Bereket Emeklilik, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde, çiftçiler için çok özel bir ürün hazırladı.

Çiftçilerin ihtiyaçları göz önüne alarak ve onların hayatını kolaylaştırmak noktasından yola çıkarak ‘Çiftçi Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası ürününü geliştiren Bereket Emeklilik, aynı zamanda bir diğer hayat sigortası ürünü ‘Bereket Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası’nı da müşterilerinin hizmetine sundu. Katılım sigortacılığı kurallarına uygun olarak hazırlanan ürünler, sağladıkları asistans hizmetleriyle de oldukça dikkat çekti.

Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Bölge Müdürleri 11-13 Mayıs tarihleri arasında İzmit Maşukiye’de bir araya geldi.Toplantıda Bereket Sigorta Bereket Emeklilik yöneticileri 2018 Ocak-Nisan Performansını değerlendirerek ,hedeflerini ve stratejilerini paylaştı.

Projelerin ve çalışmaların da istişare edildiği toplantıda karşılıklı fikir alış verişleri ve paylaşımlarda bulunuldu.

Toplantıda Ocak-Nisan performans yönetim sistemi birincisi Şanlıurfa Bölge Müdürü Burhan Demircan’a Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Genel Müdürü Mahmut Güngör tarafından ödülü takdim edildi.

Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Bölge Müdürleri, gerçekleşen toplantının ardından doğa içinde çeşitli etkinliklerle keyifli zaman geçirdiler.

Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş.’nin Şanlıurfa Bölge Müdürlüğü açılışı; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref FAKIBABA, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve şirketlerimizin Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fahrettin POYRAZ, şirketlerimizin Genel Müdürü sayın Mahmut GÜNGÖR ve genel müdür yardımcılarımızın katılımı ile gerçekleşti.

Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Şanlıurfa Bölge Müdürlüğümüz ile bölge illerindeki acentelerimiz,ve banka şubeleri müşterilerine daha hızlı ve kaliteli hizmet verilmesi sağlanacaktır.5-8 Nisan 2018 tarihleri arasında Bereket ailesi olarak Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ile Emeklilik ve Sigorta Çalıştayı için Kızılcahamam’da bir araya geldik.Çalıştaya, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Tarım Kredi Genel Müdür yardımcıları Ahmet Bağcı ve Özgür Güven, Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Genel Müdürü Mahmut Güngör ile diğer şirket genel müdürleriyle, bölge birliği yetkilileri katıldı.Çalıştayda konuşan Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanımız Fahrettin Poyraz, Bereket Emeklilik ve Bereket Sigorta'nın sektördeki rolünü değerlendirdi.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Genel Müdürümüz Güngör, yeniden yapılanma sürecinde bir yıl içinde sistem geçişinin yapıldığını, 3 ay gibi kısa bir sürede analizlerin tamamlandığını belirterek, “Bereket Sigorta olarak yönetim kurulumuz bu geçiş süreci ile çok yakinen ilgileniyor. Sektörde şu an mevcut olan en iyi programlardan birine geçilmiş olup, daha önce kullanılmış olan alt yapı ile tam bir entegrasyon sağladık. Öte yandan tekafül konusunda da yoğun bir çalışma yaptık. Bu süreç tamamlandıktan sonra iki konuya odaklanacağımızın bilgisini vermek isterim. Birincisi hepinizin bildiği üzere; tarımsal sigortacılık. Sektörde boş bırakılan alanlara yoğunlaşacağız. Zaten çalıştay süresince de bu konuları konuşacağız. İkincisi de biraz önce ifade ettiğim gibi tekafül konusu. İnşallah bu iki konuda Türkiye’de, sektörde örnek şirket haline geleceğiz” dedi.Çalıştayın açılış programında katılımcılara hitap eden Genel Müdür Poyraz ise;

Bereket Sigortanın sene sonunda devralacağı portföyün yanı sıra, kendi çalışma alanlarında gelişmesi gerektiğini ifade etti. Poyraz, “Bereket Sigortanın gelişmesinde sadece Bereket Sigorta değil, Tarım Kredi Kooperatiflerinin, bölge birlikleri ve kooperatiflerinin yanı sıra şirketleri de aktif sorumluluk üstlenecek. Hareketli, karşılıklı bir etkileşimin olduğu ve birbirimizden güç aldığımız, birbirimize güç verdiğimiz, koordineli bir yapı oluşturacağız. Bu şirketler topluluğunun bu anlamda önemli bir katkısının olacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.Konuşmaların ardından, çalıştay kapsamında Genel Müdür Poyraz başkanlığında şirket genel müdürlerinin de katılımıyla 2018 yılı ilk çeyreğine ilişkin faaliyetlerin ele alındığı değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik’in Türkiye genelindeki acenteleri 17– 19 Kasım tarihleri arasında Antalya’da bir araya geldi. 600’ü aşan acente ile hizmet veren Bereket Sigorta’nın Acenteler Toplantısı’na 240’u aşkın acente katıldı. İki gün süren organizasyonda 2017 yılı değerlendirilirken, 2018’ye ait proje ve hedefleri paylaşıldı.Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik acenteleri 17-19 Kasım tarihleri arasında “Hayatınızın b planı” konseptiyle, Antalya’da bir araya geldi. Toplantıda Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik yöneticileri 2017 yılını değerlendirerek, 2018 hedeflerini ve stratejilerini acenteleri ile paylaştı. Toplantıda konuşanTarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve Bereket Sigorta Bereket Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karayama, şunları kaydetti:“Bu toprakların anahtar kavramlarından, ’Bereket’i sigorta şirketlerine isim olarak seçen Tarım Kredi’nin; köklü geçmişinden ve yaygın teşkilat yapısından aldığı güçle Bereket Sigorta ve Emeklilik şirketlerinin sektöre önemli kazanımlar katacağına inanıyorum. Bunun için siz değerli acentelerimize her zaman ihtiyacımız var.  2017 yılını geride bırakırken neler yaptık diye arkamıza baktığımızda Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik’in reorganizasyon ve alt yapı süreçlerinin çoğunu tamamladığını söyleyebiliriz. Satış ve satış sonrası hizmet kalitesi artırmak için almamız gereken yol olduğunu biliyoruz ve en iyisini yapabilmek için çalışıyoruz. 2018 yılına bu çalışmaları tamamlayarak girdiğimiz de rekabet açısından oldukça zor olduğunu bildiğimiz sigortacılıkta sektörün önemli oyuncuları arasında olacağımızdan hiç şüphem yok. Tüm bu süreçlerimiz tamamlandığında 2018 yılında daha da güçlenmiş bir marka olacağız.”Bundan önce olduğu gibi şimdi de Tarım Kredi Kooperatifleri olarak gerekli desteği vermekten çekinmeyeceklerini ifade eden Karayama, “Marka bilinirliğini artırmak ve marka değerimizi korumak için 2018 yılında sürekli bir iletişim planı oluşturacağız. Yeni ürünler geliştirerek siz değerli acentelerimiz rekabet edebilme şansı sağlayacağız. Burada bu ailenin bir parçası olarak acentelerimiz ile beraber bulunmaktan mutluluk duyuyorum.” dedi.Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Genel Müdür Vekili Balkan Akbaş ise reorganizasyon ve teknik altyapı çalışmaları geçen 2017 yılını değerlendirirken, gerek yeni ürün çalışmaları, gerek teknik yeterlilik gerekse insan kaynağı açısından 2018 yılına hazır bir şekilde gireceklerini ifade etti.Akbaş sözlerine şöyle devam etti: “Bereket ailesi olarak acentelerimizle bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik ailesi olarak, güçlü bir altyapı, insan kaynağı ve dağıtım kanallarımız ile geleceğe emin adımlarla yürümekteyiz. Acentelerimiz ile birlikte büyümeye ve büyük başarılara imza atmaya devam edeceğiz”Bir İdeal Sigorta Hakan Özgün’ün acente temsilcisi olarak konuşmasıyla devam eden program, Yönetim Kurulu Başkanı Karayama’nın moderatörlüğünde gerçekleşen soru-cevap şeklindeki söyleşiyle noktalandı.Toplantıda verimlilik ve üretim kategorilerinde ilk üç acenteye Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Yönetim Kurulu tarafından ödülleri takdim edildi.Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik acenteleri, gerçekleşen toplantının ardından fasıl eşliğindeki gala yemeğinde eğlenme fırsatı buldu.

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde 16-17 Kasım’da gerçekleştirilen Küresel Katılım Finans Zirvesi’nde konuşmacı olan Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Genel Müdürü Balkan Akbaş şunları kaydetti:

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde 16-17 Kasım’da gerçekleştirilen Küresel Katılım Finans Zirvesi’nde konuşmacı olarak yer alan Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Genel Müdür V. Balkan Akbaş; ''Tartışılan ekonomik modellerin içerisinde İslami Finans ön plana çıkıyor. İslami finans için faizsizlik olmazsa olmaz kuraldır. Biz kârımızı çalışanlarımızla, sermayedarlarımızla ve ülkeyle paylaşacağız. Çok daha güzel bir dünya için kazancı paylaşmak lazım.'' dedi.Akbaş katılım sigortacılığına dair şunları kaydetti: “Risk transferi esasına dayanan geleneksel sigorta sisteminden farklı olarak risk paylaşımına dayanan bu sistemde, katılımcıların ödediği primlerden sigorta şirketi ilgili masraflarını aldıktan sonra katılımcılara ait bir fona yönlendirilerek talep edilen tazminatlar bu fon tarafından karşılanması sağlanıyor. Böylece tüm müşteriler ortak risk paylaşımı ve dayanışma şartları dâhilinde söz konusu fona katkı sağlıyor. Türkiye’nin yüzde 99’unun Müslüman olması, ülke nüfusunun hızla büyümesi, Ortadoğu ve Arap dünyası ile olan ticari etkileşimimizin artması, katılım sigortacılığındaki potansiyelimizi ortaya koyuyor. Devletin faizsiz finans sistemine dönük desteği, katılım bankalarının sayısının artması ve İslami finans fonlarının çeşitlenmesi katılım sigortacılığına yönelimi hızlandırmaktadır. Faiz hassasiyeti nedeniyle konvansiyonel banka ve sigortacılık ürünlerine mesafeli yaklaşan müşterilere yönelik oluşturulan “Katılım Bankacılığı ve Sigortacılığı” banka ve sigorta piyasasının çeşitlendirilmesi konusunda yenilikçi bir finansal sistem (İnsani Finans) olarak oldukça etkili olacaktır.” dedi.